Mohit upsets Akash Sai in 66kg class quarterfinals

Sidhi Gaur (Delhi) beat Supriya Mishra (Maharashtra)

Haryana's Mohit upset the more fancied Akash Sai, a bronze medallist at the Sven Lange Memorial boxing tournament in Germany in December, with a 3-2 split verdict in the 66kg class quarterfinals of the Khelo India School Games at the Indira Gandhi Indoor Stadium here this evening.

On a day of upsets, Mohit victory over the international caught the attention. Akash Sai trains with Army Boys Company in Pune currently and is representing Maharashtra. It was a match between equals and the scoreline proved that.

Haryana's Raj Sahiba predictably breezed past Goa's Jessica Karra and will face Punjab's Tanishbir Kaur in what is set to be an interesting bout tomorrow.

The results (quarterfinals)

Boys: 

54kg class: Rahul (Gujarat) beat Rajat Batt (Uttarakhand) on points (3-2); Chirag (Haryana) beat TK Kang (Arunachal Pradesh) on points; Aman (Rajasthan) beat T Lakhmani (Maharashtra) on points; Binod Prasad Kumar (West Bengal) beat Akash (Haryana) on points (4-1).

57kg class:  Lokesh Khichi (Rajasthan) beat Rohit Baghel (Haryana) on points; Ankit Narwal (Haryana) beat Bharat Badwal (Uttarakhand) on points; Akash Gorkha (Maharashtra) beat Sahil Chounhan (Haryana) on points (3-2); Anil Kumar (Uttarakhand) beat Sourav (Haryana) 5-0.

60kg class:  Ajay Kumar (Haryana) beat Vishnu Jai Bahadur (Daman & Diu), referee stopped contest in first round; Rajat Ponia (Maharashtra) beat Gurpreet Choudhary (Chandigarh) on points; Saksham Singh (Uttar Pradesh) beat Praveen (Delhi) on points (3-2)

63kg class: Vijay Deep (Maharashtra) beat Saurabh (Chandigarh), referee stopped contest in first round; SR Sahoo (Odisha) beat S Sahil (Chhatisgarh) on points; Harikash Yadav (Assam) beat Lavesh Sagar (Himachal Pradesh) on points; Ningthoujam Bobo Sana (Manipur) beat Krishan (Haryana) on points (3-2).

66kg class: Pritesh Bisnoi (Rajasthan) beat Saddam Khan (Uttar Pradesh), referee stopped contest in first round; Keshav Hans (Maharashtra) beat Y Yugandhar (Andhra Pradesh), referee stopped contest in third round; Pankaj Kumar (Uttarakhand) beat Thok Chom Danini (Manipur) on points; Mohit (Haryana) beat Akash Sai (Maharashtra) on points (3-2).

70kg class: Aman (Chandigarh) beat Madhusudan (Haryana) on points; Ish Panu (Haryana) beat Murthydharma (Andhra Pradesh) on points; Abhinav Saiki (Assam) beat Md Kamil (Uttar Pradesh) on points.

75kg class: Vinet (Haryana) beat Younam Kamboj (Chandigarh) on points; Ishmeet Singh (Uttar Pradesh) beat Thopchom Sagar Meitei (Manipur) on points; Harsh Gill (Haryana) beat Harneet Singh (Punjab) on points; Risabham Mishra (Daman & Diu) beat Suraj Chand (Uttarakhand) on points.

80kg class: Karan Deep (Punjab) beat Kohinoor Singh (Haryana) on points; Mohit (Haryana) beat Royzen Madhya Pradesh on points; Pushpendar Ratti (Haryana) beat Paras Kumar (Punjab), referee stopped contest in third round; Lakshay Chahar (Rajasthan) beat Abhay Belwal (Uttarakhand), referee stopped contest in first round.

Over 80kg class: Jaipal Singh (Punjab) beat Davdata (Maharashtra) on points; Neeraj Kumar (Rajasthan) beat Ashwin Ramesh (Tamil Nadu); Satinder (Maharashtra) beat Pritam (Pune) on points;

Girls: 

54kg class: Huidrom Ambeshwari (Manipur) beat Jhalak (Rajasthan) on points; Yogita Chouhan (Haryana) beat Sunita (Himachal Pradesh) on points.

57kg class: Valalhriatpuiia (Mizoram) beat Sandhya P (Tamil Nadu) on points; Sapna (Rajasthan) beat Sanya Negi Delhi on points (3-2); Ashalata Chanu (Manipur) beat Priya (Uttar Pradesh) on points (4-1); Preeti Dhahiya (Haryana) beat Radha Patidar (Madhya Pradesh) on points.

60kg class: Yashi Sharma (Haryana) beat Pushpa Ragam (Tamil Nadu), referee stopped contest in third round; Arundhati (Rajasthan) beat Khushi (Punjab), referee stopped contest in third round; Alena Devi (Manipur) beat Susmita Narzary on points; Sakshi (Uttar Pradesh) beat Rutuja (Maharashtra) on points (3-2).  

63kg class: Menka Devi (Manipur) beat Prabhnur (Punjab), referee stopped contest in third round; Aashreya Dinesh Naik (Goa) beat C Mehra (Punjab) on points; Sidhi Gaur (Delhi) beat Supriya Mishra (Maharashtra) on points (4-1); Vinka (Haryana) beat Nisha Kumari (Jharkhand), referee stopped contest in second round.

66kg class: Deepti (Haryana) beat Prajapati Damini (Gujarat), referee stopped contest in first round; Gunele Mitika Sanjay (Maharashtra) beat Shivangi Thakur (Himachal Pradesh) on points; Nandini Lal (Uttar Pradesh) beat Ibadth Bramta (Chandigarh), referee stopped contest in second round; Pranjal Yadav (Haryana) beat Tanmayta Choudhary (Haryana) on points.

70kg class: Sana Macha Chanu (Manipur) beat Akandga (Delhi) on points; Menka (Himachal Pradesh) beat Gangadhari (Telangana), referee stopped contest in first round; Tanishbir Kaur (Punjab) beat R Vanlanremruati (Mizoram) on points; Raj Sahiba (Haryana) beat Jessica Karra (Goa), referee stopped contest in third round.

75kg class: Neha (Haryana) beat Umera (Maharashtra), referee stopped contest in first round; D Rajput (Punjab) beat Prachi Kerkar (Goa), referee stopped contest in second round; Dalena Bijju (Kerala) beat Ritika (Uttar Pradesh), referee stopped contest in first round; Priya (Tamil Nadu) beat Hanshika (Telangana) on points.

80kg class: Chandan (Rajasthan) beat Kruthika (Telangana), referee stopped contest in first round; Sushma (Haryana) beat Vidhi Giri (Rajasthan), referee stopped contest in first round; Komal (Haryana) beat Vanshika Bhargav (Maharashtra) on points; Komal (Punjab) w.o. Jasmin Kamboj (Chandigarh).

Over 80kg class: Anjuman Rajeev (Kerala) beat Elura Borgohain (Assam) on points; Lipkashi (Rajasthan) beat Alisha Singal (Haryana), referee stopped contest in third round; Alfiya Tarannum (Maharashtra) beat Komal Preet Kour (Punjab) on points (3-2); Arpita Shukla (Madhya Pradesh) beat Manisha (Himachal Pradesh), referee stopped contest in first round.