Manipur international Babyrojisana Chanu lays down the gauntlet

Ritika (Uttar Pradesh) and Priti (Delhi) girls from 75 Kg boxing in action during 1st Khelo India School Games.

Manipur’s Babyrojisana Chanu, who recently won gold for India in the seventh Nation’s Cup boxing tournament in Serbia, wasted little time in asserting her superiority over Harshita (Delhi) and forced the referee to stop the contest in the first round of their bout in the Khelo India School Games at the boxing hall in the Indira Gandhi Indoor Stadium here tonight.

 

It came as no surprise that Chanu was the clear winner in the girls’ 52kg class. Daughter of Robindro Naorem, she will face Assam's Nanjita Baro in the quarterfinalstomorrow.

 

Another closely fought encounter saw Goa's Suman Yadav inch past Arunachal Pradesh's Dare Runchi with a 3-2 split decision. “My current coach came to our school to demonstrate the sport,” she said. “I tried out my hand at boxing as it looked appealing. One year has gone by since and I cannot imagine my life now without boxing”

 

Three boxers from the Union Territory of Daman & Diu participated but only Risabham Mishra progressed. He did well to outperform Himachal's Akshay Verma in the 75kg class and was ruled winner after the first round. His team-mates Himanshu Singh (54kg class) and Anurag Sanjay Singh (57kg class) were eliminated.

 

Results (preliminary rounds): 

Boys:

46kg class: Vinay Ved (Uttar Pradesh) beat Sushil Pun (Uttarakhand) on points (4-1); M Sameera Kumar (Andhra Pradesh) beat Kane Natung (Arunachal Pradesh) on points (4-1); Kuldeep Sonkar (Uttar Pradesh) beat Shivam (Delhi) on points. 

48kg class: Rajesh Giri Goswami (Uttarakhand) beat Nana Pisal (Maharashtra) on points (4-1); Sanket Gor (Maharashtra) beat Wandonbok Nongkhlaw (Meghalaya), referee stopped contest in second round.

50kg class: Javed (Uttar Pradesh) beat M Srinu (Andhra Pradesh) on points; Sanjay Kumar (Uttarakhand) beat Yourah Singh (Madhya Pradesh) on points (3-2).

52kg class: Basavraj Kattimani (Maharashtra) beat Kaken Hania (Arunachal Pradesh) on points, Youraj (Haryana) beat Badal Kumar (Bihar) on points, Sourabh Chand (Uttarakhand) beat P Vishweswara Rao (Andhra Pradesh) on points.

54kg class: Aman (Rajasthan) beat Gourav Daiya (Delhi), referee stopped contest in second round; Akash (Haryana) beat Himanshu Singh (Daman & Diu) on points.

57kg class: Akash Gorkha (Maharashtra) beat Sumit Rai (Bihar) on points; Sahil Chounhan (Haryana) beat Som Bahadur Prasad (Assam) on points (4-1); Sourav (Haryana) beat Anurag Sanjay Singh (Daman & Diu), referee stopped contest in first round; Anil Kumar (Uttarakhand) beat Ashish Mudshaniya (Uttar Pradesh) on points (3-2).

60kg class: Faizan Anwar (West Bengal) w.o. Saksham Singh (Uttar Pradesh); Nongbam Khomba Singh (Manipur) beat Mohit (Maharashtra) on points (4-1); Desratan Bora (Uttarakhand) beat Divyang Chuhan (Delhi) on points (3-2).

63kg class: Harikash Yadav (Assam) w.o Krishan Sharma (Haryana); Ningthoujam Bobo Sana (Manipur) beat (Raushan Kumar (Bihar) referee stopped contest in first round; Krishan (Haryana) beat Swapnil Salvi (Maharashtra) on points.

66kg class: Pankaj Kumar (Uttarakhand) beat Bhupender Rawat (Madhya Pradesh) on points; Akash Sai (Maharashtra) beat Sanjay Gujar, referee stopped contest in first round; Mohit (Haryana) beat Rahul (Delhi), latter retired.

70kg class: Pawan Pangte (Uttarakhand) beat Jagdish Yadav (Uttar Pradesh) on points; Abhinav Saiki (Assam) beat Watan (Delhi), referee stopped contest in second round; Mohammed Kamil (Uttar Pradesh) beat Faveen Colaco (Goa), referee stopped contest in first round.

75kg class: Harneet Singh (Punjab) beat Santhosh (Tamil Nadu); latter retired, Risabham Mishra (Daman & Diu) beat Akshay Verma (Himachal Pradesh), referee stopped contest in first round.

80kg class: Pushpender Ratti (Haryana) beat Mohammad Fayiz (Kerala), referee stopped contest in second round; Lakshay Chahar (Rajasthan) beat Tejas Shulgade (Maharashtra), referee stopped contest in first round.

Over 80kg class: Neeraj Kumar (Rajasthan) beat Billu (Tamil Nadu) on points, Sorav Yadav (Madhya Pradesh) beat Suraj Sharma (Himachal Pradesh), referee stopped contest in first round, Harish Singh (Uttarakhand) beat Jugnoo (Haryana) referee stopped contest in third round.

 

Girls:

46kg class: Tirtha Deolekar (Maharashtra) beat Ayushi Awasthi (Madhya Pradesh on points (3-2); Ekta (Punjab) beat Sushma Kumari (Bihar), referee stopped contest in first round; Bharti (Haryana) beat Deepa (Tamil Nadu), referee stopped contest in second round.

48kg class: Neha Tantu Bai (Jharkhand) beat Sandhya (Delhi) on points; Nivedita (Uttarakhand) beat Yukar (Arunachal Pradesh) on points; Tannu (Haryana) beat Manmeet (Punjab) on points.

50kg class: Arshi (Rajasthan) beat J Revathi (Andhra Pradesh) on points; Suman Yadav (Goa) beat Dare Runchi (Arunachal Pradesh) on points (3-2); Rinki (Uttar Pradesh) beat Simran Verma (Maharashtra) on points.

52kg class: Sandeep Kour (Punjab) beat Akshata Rai (West Bengal) on points; Babyrojisana Chanu (Manipur) beat Harshita (Delhi), referee stopped contest in first round.

54kg class: Jhalak (Rajasthan) beat Tushardeep (Punjab) on points; Sunita (Himachal Pradesh) beat Maoom Sarathe (Madhya Pradesh) on points (3-2); Yogita Chouhan (Haryana) beat Sulekha Khatun (Bihar), referee stopped contest in first round.

57kg class: Priya (Uttar Pradesh) beat Nardeep (Punjab) on points (3-2); Preeti Dahiya (Haryana) beat Rashika (Tamil Nadu) on points.

60kg class: Susmita Narzary (Assam) beat Rathod Paramjeet Kour (Gujarat) on point; Sakshi (Uttar Pradesh) beat Saie Davkhar (Maharashtra) on points.

63kg class: Sidhi Gour (Delhi) beat Greeta Saoji (Kerala) on points; Nisha Kumari (Jharkhand) beat M Sai Tejaswini (Arunachal Pradesh), referee stopped contest in second round; Vinka (Haryana) beat Navdeep Kaur (Punjab), referee stopped contest in first round.

66kg class: Ibadth Bramta (Chandigarh) beat Jenefar (Tamil Nadu), referee stopped contest in second round; P Baby Sindhu (Andhra Pradesh), referee stopped contest in first round.

70kg class: R Vanlanremruati (Mizoram) beat Bhawna Rani (Chandigarh), referee stopped contest in first round; Raj Sahiba (Haryana) beat Vidhi Rawal (Maharashtra) on points.

75kg class: Ritika (Uttar Pradesh) beat Priti (Delhi) on points (4-1); Hanshika (Telangana) w.o. Raswanti (Telangana).

80kg class: Komal (Haryana) beat Elangbam Anupama Devi (Manipur) on points (3-2); Komal (Punjab) beat Aamina (Telangana), referee stopped contest in second round.

Over 80kg class: Komalpreet Kour (Punjab) w.o. Ashritha (Telangana); Manisha (Himachal Pradesh) w.o. Paridhi Malhotra (Delhi).